Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Placówka rehabilitacyjna LIB-MED w Michałowie Gabinet masażu Sala ćwiczeń Sala terapii manualnej Stanowisko krioterapii i światłolecznictwa

Opis zabiegów rehabiltiacyjnych:

Diatermia krótkofalowa - jest to zabieg fizykoterapii polegający na wykorzystaniu pola magnetycznego lub elektrycznego do rozluźnienia mięśni poprzez przegrzewanie tkanek (nie powoduje uszkodzeń). Zabiegi diatermii wpływają łagodząco na ból, zmniejszają stan zapalny i poprawiają ukrwienie tkanek. Może być stosowany na wszystkie urazy włącznie z chorobami zwyrodnieniowymi (zarówno stawów jak i kręgosłupa).

Elektrostymulacja - zabieg polegający na pobudzeniu nerwów lub mięśni (wywołaniu skurczu) za pomocą prądów o małej częstotliwości. Przewodzony przez tkanki prąd składa się z impulsów o różnej częstotliwości, odpowiednio dobranych (w zależności od schorzenia). Elektrostymulacja może być jedno lub dwu biegunowa. Efekty zabiegu eletrostymulacji to m.in. zmniejszenie bólu, zmniejszenie napięcia mięśni, lepsze ukrwienie tkanek.

Galwanizacja - zabieg polegjaący na działaniu prądem stałym za pomocą dwóch elektrod na wybraną okolice ciala, czego efektem jest zwiększona przepuszczalność błon w tkankach. Prowadzi to do poprawnego odżywienia tkanek (poprzez zwiększenie metabolizmu). Zabieg ten zalecany jet głównie dla osób cierpiących na zanik mięśni.

Impulsowe pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości - pzabieg ten zmienia właściwości fizykochemiczne tkanek (bez przegrzewania ich) działając przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Różnica pomiędzy diatermią krótkofalową, a IPEWC polega na tym, że podczaz zebiegu IPEWC pacjent poddawany jest działaniu fali o wielkiej częstotliwości ale krótkim czasie działania przy jednocześnie długiej przerwie międzyimpulsowej. Dzięki temu osiąga się wspomniane efekty bez konieczności przegrzewania tkanek. Fale te przenikają przez m.in. opatrunki gipsowe, wskazane jest ich stosowanie w stanach unieruchomienia.

Jonoforeza - zabieg stosowany zarówno w fizykoterapii jak i kosmetologii. Polega na podawaniu do chorych tkanek lekarstw w postaci jonów za pomocą prądu o stałym natężeniu. W kosmetologii efektem jonoforezy jest zmniejszenie przebarwień i obrzęków skóry, poprawienie ukrwienia i odżywienie tkanek. W rehabilitacji zalecana jest w przypadku bólu stawów, kręgosłupa, stanach zapalnych, nerwobólach. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny.

Krioterapia miejscowa parami azotu - zabieg polegający na miejscowym schłodzeniu ciała przy pomocy pary azotu o bardzo niskiej temperaturze (ok -140 do -180 st. C.). Efektem jest zmniejszenie bólu i napięcia mięśniowego, zmniejszenie obrzęków oraz ograniczenie lub nawet zanik procesow zapalnych. Zalecane dla osób po urazach narządu ruchu, dyskopatiach, schorzeniach reumatycznych czy zmianach zwyrodnieniowych. Największe efekty widoczne są przy stosowaniu krioterapii w okresie wczesnych urazów. Znacznie skraca to czas rekonwalescencji.

Laseroterapia - jest to zabieg polegający na stymulowaniu zmienionych na wskutek choroby tkanek promieniem laserowym. Zabieg ten przyspiesza gojenie się ran i owrzodzeń, wspomaga proces odbudowy tkanek miękkich (i zmniejsza w nich stany zapalne), wspomaga praces odbudowy kości. Działa również przeciwbólowo o przeciwzapalnie.

Masaż wirowy kończyn górnych, dolnych i kręgosłupa - za pomocą ruchu wirowego wody o odpowiedniej temperaturze wywołuje się stan rozluźnienia tkanek, zmniejszenia napięcia mięśniowego. dadatkowo następuje uśmierzenie bólu oraz zdecydowana poprawa ukrwienia. Zabieg stosowany jest głównie w stanach zapalnych (przewlekłych) i zapaleniu stawów, stanach pourazowych, przykurczach. Nie może być stosowany w przypadku zmian troficznych skóry, ropnych schorzenaich, miażdżycy osteoporozy.

Masaż wibracyjny (aquavibron) - masaż przyrządowy, w którym nie zachodzi konieczność bezpośredniego kontaktu rąk masażysty ze skórą masowanej osoby. Masaż odbywa sie przy pomocy różnych, wymiennych końcówek aparatu amsującego. Efekty zabiegu zbliżone do efektów masażu klasycznego (suchego).

Masaż suchy - masaż polegający na ręcznym wywoływaniu ucisku na tkankach. Zalecany głównie w przypadku zaburzeń funkcji mięśni przy chorobach stawów, zaburzeniach czynności mięśni oddechowych, nerwobólach, bólu kręgosłupa, przeciążenia mięśni, obrzęków, stanach pourazowych i pooperacyjnych, chorobach reumatycznych.

Naświetlanie miejscowe promieniami IR - zabieg polegający na wykorzystaniu promieniowania podczerwonego do leczenia schorzeń. Osięgnięty efekt zależy od zastosowanego filtru.
F. niebieski - ogranicza promieniowanie cieplne ale przepuszcza niebieskie. Działa przeciwbólowo, uspokajająco. Stosowany w leczeniu kontuzji i urazów - w nerwobólach, chorobach zwyrodenieniowych, odmrożeniach.
F. czerwony - poprzez pszepuszczenie promieniowania podczerwonego przyspiesz resorpcję wysięków, wspomaga gojenie trudnogojących sie ran. Stosowany jest równiez w stanach zapalnych tkanek miękkich i mięśniobólach.

Nefrytowe łóżko samomasujące - Wykorzystuje zarówno efekt masażu (ruchome, masujące rolki, które przemieszczają się wzdłóż kręgosłupa i kończyn dolnych) jak i zdrowotne działanie rozgrzanego kamienia nefrytu, który emituje promieniowanie podczerwone (rolki wykonane są z kamienia nefrytu).

Pole magnetyczne niskiej częstotliwości (magnetoterapia) - metoda polegająca na wykorzystaniu w celach leczniczych impulsowego pola magnetycznego niskiej częstotliwości. Zalecana głównie przy stanach zapalnych. jest to metoda całkowicie bezpieczna, idealna do wspomagania procesu rehabilitacji. Stosowana jest głównie w przypadku urazów, chorób zwyrodnieniowych, stanów zapalnych, stanów pooperacyjnych, chorób naczyniowych, niedowładów, chorób dróg oddechowych, nieżytów i owrzozdeń żołądka i dwunastnicy, zmęczeniu, zapaleniu gruczołu krokowego.

Prądy diadynamiczne (DD) - inaczej zwane prądami Bernarda. W terapii wykorzystuje się prąd sinusoidalnie zmienny, impulsowy (czas impulsu równy czasowi przerwy). Zalecany w przypadku nerwobóli, stanów pourazowych, odmrożeń, zwichnięć i skręceń.

Prądy interferencyjne - prądy Nemecka, w trakcie zabiegu prąd podawany jest z dwóch różnych, niezależnych obwodów o różnych częstotliwościach.Prądy te nakąłdają się w efekcie czeko powstaje prąd sinusoidalnie zmienny zmodulowany do małej częstotliwości. Zalecany w celu zmniejszenia bólu i obrzęków, nietrzymaniu moczu, usprawnienia narządów jamy brzusznej.

Prądy KOTZ'A - podczas zabiegu wykorzystuje się prąd małej częstotliwości (odpowiednio zmodulowany prąd średniej częstotliwości) Zabieg stosowany jest do pobudzenia mięśni zdrowych w przypadku ich powolnego zaniku, np. w przypadku długotrwałego unieruchomienia, a także w celu zwiększenia siły i masy mięśniowej u sportowców. Zabieg ten jest skuteczny podczas leczenia płaskostopia oraz skoliozy.

Prądy TENS - Przezskórna Stymulacja Włókien Nerwowych, zabieg polegający na stymulacji nerwów obwodowych przy wykorzystaniu prądu impulsowegomałej częstotliwości. Stosowany głównie w leczeniu ostrych i przewlekłych zespołów bólowych. Ważnym elementem w terapii jest prwaidłowy dobór odpowiednich parametrów zabiegu oraz poprawne ułożenie elektrod. Prąd wykorzystywany w zabiegu ma małe natężenie.

Prądy TRAEBERTA - zabieg fizykoterapii wykorzystujący prąd prostokątny (czar trwania 2ms i przerwy 5 ms). Głównym celem zabiegu jest zwalczanie bólu, szczególnie przy zespołach korzeniowych, chorobach zwyrodnieniowych, stanach pourazowych, mięśniobólach, artrofii.

Tonoliza - zabieg elektrostymulacji stosowany przy dysfunkcjach Centralnego Układu Nerwowego. Polega na przywróceniu równowagi fizjologicznej pobudzenia włókien mięśniowych, poprzez wymuszanie naprzemiennej pracy mięśni zginaczy i prostowników za pomocą przepływającego prądu. Efektem jest przywrócenie równowagi porażonych mięśni. Zalecana jest głównie dla osób po urazach i udarach mózgu oraz rdzenia kręgowego, a także w stwardnieniu rozsianym.

Ultradźwięki miejscowe - przy pomocy fal ultradźwiękowych oddziaływujących na odsłoniętą skórę uzyskuje się efekt cieplny, mechaniczny i fizykochemiczny. W ten sposób jednocześnie wykonywany jest mikromasaż tkanek, ich podgrzanie i przemiany białek. Zabieg działa przeciwbólowo, rozluźniająco, przeciwzapalnie. Stosowane m.in. w przypadkach nerwobóli, chorób zwyrodnieniowych stawów, sotrogi piętowej, rwy kulszowej, zbólu kończyn i kręgoslupa.

Ultrafonoforeza - jest to zabieg, w trakcie którego za pomocą fal ultradźwiękowych wprowadzany jest przez skórę odpowiedni lek. Jest on szybciej przyswajalny niż klasyczny, gdyż na wskutek działania ultradźwięków następuje podgrzanie zarówno leku jak i poddanej zabiegowi tkanki, co wpływa korzystnie na przyswajalność komórek. Zabieg stosowany jest w przypadku wystąpienia bólu kręgosłupa, korzonków, nerwobóli, bólu kończyn, w stanach pourazowych, w leczeniu zapalenia tkanek miękkich. Nie zaleca się poddawaniu terapii osób, u których stwierdzono nowotwór, ciąże, zaburzenia pracy serca i niewydolność krążeniową, ostre procesy zapalne, cukrzyce, neuropatie, wypadanie krążka międzykręgowego.